Zaburzenie depresyjne (znane również jako depresja) to powszechne zaburzenie psychiatryczne, które charakteryzuje się obniżonym nastrojem lub utratą przyjemności i zainteresowania codziennymi czynnościami przez długi czas.
Depresja różni się od zaburzeń nastroju i emocji związanych z codziennym życiem. Może wpływać na wszystkie aspekty życia, w tym na relacje z rodziną, przyjaciółmi i społecznością. Może prowadzić do problemów w szkole i w pracy. Depresja może dotknąć każdego. Według szacunków WHO w 2021 roku depresja dotknęła 350 milionów osób na świecie, w tym 4 miliony Polaków1. WHO zakłada również, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie2.
Jak pokazują badania, zastosowanie leczenia współczesnymi lekami przeciwdepresyjnymi jest skuteczną opcją terapeutyczną o przebadanym profilu bezpieczeństwa dla około 60–70% pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi. Pozostałe 30% pacjentów nie odpowiada na standardowe metody leczenia depresji. W ich przypadku stwierdza się tzw. depresję lekooporną (TRD)3. Szacuje się, że w Polsce problem ten może dotyczyć aż 600 tysięcy osób4. Tylu chorych mierzy się z depresją oporną na leczenie (TRD), która odbiera im szansę na aktywne uczestnictwo we własnym życiu.
Aby pomóc osobom chorującym na depresję lekooporną, firma Johnon & Johnson (Janssen) w 2022 roku rozpoczęła kampanię „Powrót z depresji”. Wejdź na stronę: powrotzdepresji.pl, by dowiedzieć się więcej.
1. https://www.janssenwithme.pl/pl-pl/d-press/janssen-initiatives/zyciezdepresja
2. https://apps.who.int/gb/ebwha/pdf_files/EB130/B130_9-en.pdf
3. https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12888-019-2222-4
4. https://pulsmedycyny.pl/medycyna/farmakologia/przelom-w-leczeniu-lekoopornej-depresji/
EM-175643