Skip to content

Search Results

No Results

    Recently Viewed

      Listening...

      Sorry, I don't understand. Please try again

      1. Poland/
      2. Janssen o zdrowiu psychicznym na Impact’22

      Janssen o zdrowiu psychicznym na Impact’22

      W ramach ścieżki Mental Health & Wellbeing pierwszego dnia kongresu Impact’22 odbył się panel „Depresja – czy to nowa choroba cywilizacyjna”. Wprowadzeniem do dyskusji był wykład dr n. med. Piotra Wierzbinskiego, który tłumaczył, dlaczego nie można lekceważyć objawów choroby i na czym polega nowoczesne leczenie.

      - Epizod depresji to brak odczuwania przyjemności, które nas cieszą, to zjawisko anhedonii zwiększa prawdopodobieństwo samobójstwa. Każdego dnia 16 osób popełni samobójstwo, bo pacjenci za późno przychodzą do specjalisty – apelował ekspert. - Medycyna w międzyczasie poszła jednak do przodu. Psychiatra ewoluowała, a nowoczesne leki przeciwdepresyjne zmieniają paradygmat leczenia tej choroby – dodał na zakończenie wykładu dr n. med. Piotr Wierzbinski.

      Następnie uczestnicy dyskusji – moderowanej przez Davida Liebersa, lekarza redydenta na Wydziale Psychiarii NYU Medical Center - podkreślali, że najtrudniejsze wyzwania w dziedzinie chorób cywilizacyjnych, takie jak depresja, nie rozwiążą się same, a nieleczone choroby nie znikną. Wskazywano, że potrzebna jest synchronizacja działań edukacyjnych, skoordynowana opieka medyczna oraz dostęp do terapii o udowodnionej skuteczności terapeutycznej.

      - Innowacyjna terapia w leczeniu depresji jest jak nowoczesny katamaran, który pojawił się na horyzoncie rozbitków, którzy kilka tygodni dryfowali w szalupie ratunkowej z kończącymi się zapasami wody i jedzenia – porównywał Tomasz Skrzypczak.

      Eksperci zwrócili uwagę, że dwa ostatnie lata zmusiły świat do reorganizacji w wielu strefach życia społecznego. Ludzie zmagają się nie tylko z wyzwaniami zdrowotnymi, ale także z tymi dotyczącymi sfery emocjonalnej. Jak podkreślał prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, istotne są szeroko zakrojone działania, dla poprawy stanu zdrowia psychicznego Polaków.

      Marek Kamiński, pasjonat ekstremalnych podróży, innowator i filozof zaangażowany w działania na rzecz zdrowia psychicznego przekonywał, że w zdrowie psychiczne zaczyna się od naprawienia relacji z samym sobą.

      impact.jpg

      Fot. Impact’22