W ciągu ostatnich 50 lat dokonano znaczącego postępu w leczeniu nowotworów hematologicznych. Nasze wieloletnie doświadczenie przyczyniło się do rozwoju przełomowych terapii w hematoonkologii, a my nadal dążymy do tego, by odgrywać wiodącą rolę w dalszym rozwoju wiedzy na temat tych chorób i szukać możliwości ich leczenia.
Szpiczak plazmocytowy
Do niedawna leczenie szpiczaka plazmocytowego, drugiego najczęściej występującego nowotworu hematologicznego, koncentrowało się na przedłużaniu życia pacjentów poprzez przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych i terapie celowane1.
Opracowaliśmy terapię, która została zatwierdzona na całym świecie i zmniejsza ryzyko progresji choroby, jednocześnie wydłużając okres remisji u pacjentów, którzy wcześniej mieli ograniczone opcje leczenia. Bazując na naszej rozległej wiedzy na temat nowotworów hematologicznych, prowadzimy badania nad terapiami immunologicznymi, które w unikalny sposób celują w szpiczaka plazmocytowatego. Przykładem naszych osiągnięć są znaczące postępy w programie terapii CAR-T, który oferuje nowe możliwości leczenia pacjentów z tym nowotworem.
Amyloidoza
Amyloidoza to rzadka choroba o ciężkim przebiegu, w której amyloid – nieprawidłowe białko – gromadzi się w tkankach lub narządach, co w końcu może prowadzić do zagrażającej życiu niewydolności narządów. Nasze prace koncentrują się na lepszym zrozumieniu choroby oraz badaniu, czy standard opieki wraz z nową, podskórną wersją istniejącej terapii stosowanej w innych nowotworach hematologicznych przyniesie korzyści pacjentom.
Nowotwory z komórek B
Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to najczęstsza postać białaczki. Na całym świecie każdego roku białaczkę diagnozuje się u około 300 000 osób, a PBL stanowi 25% wszystkich przypadków białaczki w krajach zachodnich2. Przebieg choroby może być różny u różnych pacjentów. Niektórzy mogą nigdy nie wymagać leczenia, podczas gdy inni wymagają leczenia natychmiast po wykryciu PBL3. Niestety obecnie nie jest możliwe całkowite wyleczenie PBL, jednak chorobę tę można kontrolować dostosowując plan leczenia do indywidualnej sytuacji chorego.
Chłoniak z komórek płaszcza (MCL) to rzadki, agresywny chłoniak występujący u zaledwie 0,5 do 1 na 100 000 osób4, to rodzaj nowotworu układu chłonnego. MCL jest bardzo rzadką postacią chłoniaka nieziarniczego, stanowiącą zaledwie 2,5% do 6% wszystkich jego przypadków5. Występuje on zazwyczaj u mężczyzn (trzykrotnie częściej niż u kobiet).6
J&J jest pionierem w rozwoju zatwierdzonej na całym świecie, pierwszej w swojej klasie terapii dla niektórych nowotworów komórek B, w tym przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL) i chłoniaka z komórek płaszcza (MCL). Kontynuujemy prace nad innowacjami, aby poprawić opiekę i zapewnić nowe opcje leczenia tych nowotworów.
Złośliwe nowotwory szpiku
Ostra białaczka szpikowa (AML) to choroba szpiku kostnego, która może szybko rozprzestrzenić się do krwi. Naszym celem jest lepsze zrozumienie istniejących terapii, które sprawiają, że pacjenci są oporni na standardowe leczenie oraz znalezienie sposobów na przezwyciężenie tej oporności.
W zespołach mielodysplastycznych (MDS) szpik kostny nie wytwarza wystarczającej liczby zdrowych komórek krwi, co prowadzi do niedokrwistości u 60-80 procent pacjentów i konieczności leczenia składnikami krwi7. Opracowaliśmy pierwsze środki stymulujące erytropoezę zatwierdzone do leczenia niedokrwistości u pacjentów z MDS i zmniejszenia liczby transfuzji.
Jesteśmy zaangażowani w dostarczanie nowych opcji leczenia dla pacjentów z nowotworami szpiku oraz realizujemy kompleksowy program rozwoju, który obejmuje nowe metody bispecyficzne i przeciwciało ukierunkowane na powiązany immunologiczny punkt kontrolny.
Trwają prace przedkliniczne nad kolejnymi obiecującymi innowacjami w tym obszarze.
1 https://innovativemedicine.jnj.com/our-innovation/focus-areas/oncology/b-cell-malignancieshttps://innovativemedicine.jnj.com/our-innovation/focus-areas/oncology/b-cell-malignancies
2 https://www.medscape.com/answers/1201870-175991/what-is-the-global-prevalence-of-leukemias
3 https://www.cancer.org/cancer/chronic-lymphocytic-leukemia/treating/treatment-by-risk-group.html
4 https://www.macmillan.org.uk/cancer-information-and-support/lymphoma/lymphoma-and-the-lymphatic-system
5 https://ehoonline.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40164-019-0126-0
6 https://emedicine.medscape.com/article/203085-overview
EM-175774
Luty, 2025